YAŞAM Haber Girişi : 07 Ocak 2024 11:50

AŞIK RUHANİ YASA BOĞDU

AŞIK RUHANİ YASA BOĞDU
Asırladır süre gelen aşıklık geleneğinin yaşayan hazinelerinden "Erzurumlu Aşık Ruhani" mahlaslı Mustafa Temel, vefat etti.

Erzurumlu aşık vefat etti
Asırladır süre gelen aşıklık geleneğinin yaşayan hazinelerinden "Erzurumlu Aşık Ruhani" mahlaslı Mustafa Temel, vefat etti.
Aşıklık geleneğinin önemli isimlerinden biri olan Aşık Ruhani, 93 yaşında hayata gözlerini yumdu. Yola “Bakın Belki Gelen Babamdı” gibi yüzlerce esere imza atmış olan Aşık’ın ölümü tüm Erzurumluları derinden üzdü.
Alınan bilgiye göre, yaşlılığa bağlı sağlık sorunları yaşayan Temel, akşam saatlerinde evinde vefat etti.
Ömrünün son günlerine kadar aşıklık geleneğinin yaşatılması için mücadele veren Temel, 1931'de dünyaya geldiği Tortum'da toprağa verilecek. Halk ozanının cenazesi bugün ikindi namazını müteakip Tortum Merkez Camiinden kaldırılıp, Çamlıca Mahallesinde defnedilecek.
Habergen.net ailesi olarak Merhuma Allahtan rahmet kederli ailesine baş sağlığı diliyoruz. 
Aşık Ruhani kimdir?
Halk ozanı. 27 Ağustos 1931, Tortum / Erzurum doğumludur. Asıl adı Mustafa Temel’dir. Dokuz yaşında türküler söyleyerek başlayan şiir merakı, yirmi yaşında da kendisinin çalıp söylemeye başlamasıyla sürdü. Yöresindeki âşıklar dışında, gelip giden öteki gezginci aşıklardan da etkilendi ve geleneğe ilişkin bilgisini pekiştirdi. Küçük yaşta bir gözünü, 1955 yılında geçindiği bir ameliyatta da ikinci gözünü yitirdi. Babası, “Kerem gibi çöllere düşersin” diyerek ozan olmasına rızası göstermiyordu. Ancak o, babasının muhalefetine karşın, halk ozanlığını tercih etti yine de. İlk şiirleri Köz dergisinde, daha sonra yine Köz, Gülpınar, Türk Dili ve Kültür Bakanlığının çıkardığı dergilerde yayımlandı. Bir şiiri 2007-08 öğretim yılında 8. sınıf Türkçe Kitabı’nda yer aldı. Kendi türkülerinin dışında usta malı ve öteki âşıkların türkülerini de söyledi. Tortum’da ikamet eden ozan, Fatma Temel ile evli; Nihar, Ayşe, Şakire, Haluk, Yaşar adlarında beş çocuk babasıdır.