YAŞAM Haber Girişi : 21 Kasım 2022 12:05

ÇOCUKLAR GÜLERSE DÜNYA GÜLER

Yakutiye Belediye Başkanı Dr. Mahmut Uçar çocuk hakları gününde bu kez çocukların kalplerine girmeyi başardı. 

 

Anlamlı günde anlamlı açılış. 
Yakutiye Belediye Başkanı Dr. Mahmut Uçar çocuk hakları gününde bu kez çocukların kalplerine girmeyi başardı. 
Yakutiye belediyesince yapımı tamamlanan Çocuk Hakları Parkı törenle açıldı. Açılışa, Erzurum Vali Yardımcısı Can Atak, AK Parti İl Başkanı Mehmet Emin Öz, Kültür ve Turizm İl Müdürü Cemal Almaz, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, mahalle sakinleri ile çocuklar katıldı.
Erzurum’da, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’ne dikkati çekmek amacıyla Yakutiye Belediyesince yapımı tamamlanan Çocuk Hakları Parkı törenle açıldı. Lalapaşa Mahallesi’ndeki parkın açılışında, Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımı gösteri yaptı.
“Çocuk Hakları Sözleşme Maddeleri”, “Haklarımla ödev ve sorumluluklarımı da biliyorum”, “Sağlıklı kalmak için spor yap”, “Dişlerini fırçala” gibi tabelaların bulunduğu parkta, Yakutiye Gençlik Merkezi ekipleri de palyaço ve çeşitli kostümler giyinerek çocukları eğlendirdi. Çocuk Hakları İl Temsilcisi Melisa Korucu ile Beratcan Taşkesenli’nin konuşmaları sonrası çocuklara çeşitli hediye ve balon dağıtıldı.
Bazı mahalle sakinleri de binalara astıkları pankartlarla Yakutiye Belediye Başkanı Mahmut Uçar’a park için teşekkür etti.
Açılış töreninde konuşan Yakutiye Belediye Başkanı Mahmut Uçar,  “Dinimiz, örfümüz, adetimiz çocuklarımızı her zaman ön plana almıştır. Çocukları ailenin en önemli üyesi yapan kültürden, maneviyattan gelmekteyiz” dedi.
Başkanı Uçar, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ile yaptıkları iş birliği kapsamında, hem günün anlamına dikkati çekmek hem de farkındalık oluşturmak için simgesel park yaptıklarını söyledi.
Erzurum’da ilk park
Günün kahramanı çocuklar olmasından dolayı konuşma ve söz hakkını öncelikle onlara verdiklerini belirten Uçar, “Dinimiz, örfümüz, adetimiz çocuklarımızı her zaman ön plana almıştır. Çocukları ailenin en önemli üyesi yapan kültürden, maneviyattan gelmekteyiz. Peygamberimiz Hz. Muhammet, ‘çocukları sevin, onlara şefkatli davranın ve onlara verdiğiniz sözü tutun, çünkü çocuklar rızkı sizin verdiğinizi zanneder” buyurmuştur ve İslam dininin çocuğa ne kadar önem verdiğini anlatmıştır. Parkımız Erzurum’da ilk olup, ülkemizde ise birkaç parktan birisidir.” diye konuştu. 
Konuşmaların ardından parkın açılışı yapıldı ve çocuklara pasta ikram edildi.