GÜNDEM Haber Girişi : 18 Ağustos 2023 09:50

YENİ VALİ GÖREVE BAŞLADI

YENİ VALİ GÖREVE BAŞLADI
Cumhurbaşkanlığı Valiler Kararnamesiyle Çorum Valiliğinden Erzurum Valiliği görevine atanan Vali Mustafa Çiftçi, düzenlenen törenle bugün görevine başladı

Erzurum Valisi göreve başladı  "Arkamda iz ve eser bırakmak istiyorum" 
Cumhurbaşkanlığı Valiler Kararnamesiyle Çorum Valiliğinden Erzurum Valiliği görevine atanan Vali Mustafa Çiftçi, düzenlenen törenle bugün görevine başladı. Erzurum Valisi Mustafa Çiftçi, makamda yaptığı konuşmada, “Benden öncekilerde olduğu gibi bir gün ben de bu makamı bıraktığımda arkamda iz ve eser bırakmak istiyorum” dedi. 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan Valiler Kararnamesiyle Çorum Valiliği’nden Erzurum Valiliğine atanan Vali Mustafa Çiftçi, bugün göreve başladı. Erzurum Valisi Çiftçi için valilik binası önünde tören düzenlendi. Törene kurum amirleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, kaymakamlar, gaziler ve valilik personeli katıldı. 
Vali Çiftçi, törene katılanlarla tek tek tokalaşıp görüştükten sonra tören mangasını selamlayıp makama geçti.  Valilik makamında göreve başlama yazısını imzalayan Vali Çiftçi, burada yaptığı konuşmada, “Bugün itibariyle Erzurum valiliği görevine başlamış bulunuyorum. Cenab-ı Hak bu kutlu görevde beni mahcup eylemesin vatanımız, memleketimiz Erzurum için hayırlara vesile olsun. Meslek hayatımda 26. Yılımı geride bırakmış bulunuyorum. Daha önceden 2 yıl süreyle Tekman’da görev yaptığımdan dolayı Erzurum’a bir aşinalığım var. Erzurum’u 20 yıl öncesinden tanıyorum ama bugün itibariyle çok değişmiş gelişmiş buldum. İnşallah bundan sonra da Erzurum’un daha iyi noktalara geleceğine inanıyorum”dedi. 
Mübarek bir şehir 
Erzurum ile alakalı bilgi vererek şehirle ilgili de konuşan Vali Çiftçi, “Erzurum bizim tarihi şehirlerimizden bir tanesi. Türk hakimiyetine 1048 yılında geçmiş. Malumlarınız Anadolu’nun kapısı Türklere 1071 Malazgirt zaferiyle açıldığına göre, ondan daha önce Türk hakimiyetine geçmiş. Öte yandan şehrimiz yine 1900 metre rakımıyla Türkiye’nin en yüksek vilayetlerinden. Ahmet Hamdi Tanpınar burayla ilgili güzel bir tanımı var. Diyor ki, ‘Erzurum, Türkiye manzarasına 1893 metre yükseklikten bakan bir şehirdir ‘. Dolayısıyla ilimizin bu şekilde yükseltiye sahip olması kış sporları açısından, özellikle kayak sporu açısından burayı önemli bir cazibe merkezi haline getiriyor. İlimizin bu şekilde yüksek olmasının hayvancılık açısından önemi olduğunu düşünüyorum. İlimizde 800 bin civarı büyükbaş hayvan var, 1 milyon civarı da küçükbaş hayvan olduğunu düşünürsek önemli hayvancılık merkezlerinden bir tanesi Erzurum. 25 bin kilometreyi aşkın yüz ölçümüyle, alan büyüklüğü ile 4. büyük vilayeti. Bütün bunları bir araya getirdiğimiz zaman gerek tarihi ve turistik açıdan, gerekse tarım ve hayvancılık açısından, ticaret açısından, alan açısından Erzurum, Doğu’nun başkenti unvanını fazlasıyla hak eden bir şehir. Aynı zamanda yine Erzurum’la ilgili söyleyebileceğim, burası bir hafızlar şehri. Binbir hatmin okunduğu bir şehir. Bu açıdan da mübarek bir şehir olduğunu düşünüyorum” diye konuştu. 
Erzurum’da görev yapmak herkes nasip olmaz 
Erzurum’a hizmet etmekten mutluluk duyduğunu belirten Vali Çiftçi, şunları söyledi; “Beni bu şehre hizmetkar eyleyen Cenab-ı Hakk’a sonsuz şükürler ediyorum. Herkese nasip olmaz diye değerlendiriyorum. Yine beni Erzurum’a vali olarak atayan muhterem Cumhurbaşkanımıza, sayın İçişleri Bakanımıza da şükranlarımı sunuyorum. Bu şehirde yetişmiş, bakanlık yapmış devlet büyüklerimize de teşekkür etmeyi bir borç biliyorum. Bu makamlar gelip geçici, zaten dünya gelip geçici. Benden öncekilerde olduğu gibi bir gün ben de bu makamı bıraktığımda arkamda iz ve eser bırakmak istiyorum. İnşallah Cenab-ı Hak beni hayırlı eserler bırakmaya muvaffak eyler. Böylece hem Erzurumluların duasına nail olmak hem de Cenab-ı Hakk’ın rızasına nail olmak en büyük gayemdir. Yine benden önce görev yapan başta Okay Memiş valimiz olmak üzere bütün hayırlı hizmetlerde bulunan, emeği geçmiş olan valilerimize ben huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Allah yar ve yardımcımız olsun, cumanın bereketi üzerimize olsun”